Фестивал народног стваралаштва ''Црноречје у песми и игри'', који се одржава друге недеље у јуну, најзначајнија је културна манифестација у Бољевцу. Фестивал је, као једнодневни Сабор, први пут одржан 1971. године, а његова основна концепција је очување и ревитализација етно-културног наслеђа на подручју Црне Реке. Специфичност овог наслеђа чини преплитање етнокултурних слојева српског и влашког становништва, које живи у селима дуж Црног Тимока, од његовог извора у Кривом Виру, до ушћа у Тимок. ''Црноречје у песми и игри'' и данас чува првобитну концепцију и једини је фестивал у земљи који окупља највећи број аутентичних сеоских фолклорних група.
Од првобитног једнодневног сабора фолклора, Фестивал је данас прерастао у четвородневну манифестацију, која окупља више од хиљаду учесника. Поред саборног дана када се представљају фолклорне групе Црноречја, један фестивалскин дан је посвећен дечјем фолклорном стваралаштву. Значајан садржај је и такмичење трубачких оркестара за пласман на Драгачевски сабор у Гучи, који сваке године окупи петнаестак најбољих оркестара југоисточне Србије. У оквиру Фестивала се одржава и квалификационо такмичење фрулаша за сабор ''Ој, Мораво'' у Прислоници и изложба ''Златне руке'', на којој се представљају стари занати, народне рукотворине, сувенири, традиционална кухиња. Низ пратећих садржаја, попут ликовних колонија, ликовних изложби, промоција и гостовања познатих КУД-ова из земље и иностранства, чини ову манифестацију све привлачнијом за посетиоце из свих крајева Србије.
''Црноречје у песми и игри'' налази се на званичном Календару српских манифестација Србије који промовише Министарство културе Републике Србије.