Већ четири године Културно-образовни центар Бољевац и КУД ''Бољевац'' реализују пројекат заштите и очувања српске песме Црноречја као битног елемента нематеријалног културног наслеђа овог краја.
Током претходна три месеца одржано је неколико практичних радионица за учење традиционалног певања, затим низ предавања и трибина на тему вокалне музичке традиције Црне Реке, те концерт младих певача. Поред овога, крајем новембра реализовано је и снимање тонских записа за штампање диска и фоноархив. Главни сарадници у реализацији пројекта су др Јелена Јовановић, етномузиколог, Зоран Јерковић, мајстор тона и дизајнер звука, затим стара женска певачка група из Звездана, Светлана Спајић, народни уметник, др Весна Карнин, етномузиколог, Љубица Радовић, етномузиколог.
Циклус радионица за српско традиционално певање Црноречја које се организују у оквиру пројекта ''Кликну вила из Ртањ планину'' успешно се реализује и током 2019. године.
Другог априлског викенда млади певачи и певачке групе радиће са др Јеленом Јовановић, етномузикологом и чланицом женске певачке група ''Моба'' из Београда.
Циљ Пројекта јесте очување српске вокалне традиције Црноречја у којој се битно огледају бројне специфичности локалног идентитета, али и подизање квалитета интерпретације традиционалних песама младих певача и певачких група.
Пројекат, већ неколико година, заједнички реализују Културно-образовни центар Бољевац и КУД ''Бољевац''.
У оквиру пројекта Музиколошког института САНУ - ''Музичко наслеђе Косова и Метохије'', у Културно-образовном центру Бољевац одржане су, током викенда, дводневне радионице са бољевачким певачким групама, на тему музичког наслеђа Косова и Метохије, с акцентом на вокалну традицију. Двадесетак певача, узраста од 10 до 30 година, присуствовало је предавањима и часовима певања које су држале др Јелена Јовановић и др Данка Лајић Михајловић, етномузиколози са Музиколошког института.
У оквиру 48. ''Црноречја'', у недељу 10. јуна, одржане су радионице за традиционално певање, у форми интерактивних јавних часова, а сусштински конципиране на моделима фолклорне комуникације и традиционалног преношења искуства.
''Часове певања'' држала је Светлана Спајић уз асистенцију чланица њене ''Пјеваче дружине'' (Јована Лукић, Марија Мершник и Aна Мратинковић). У првом делу на репертоару су биле српске традиционалне песме из источне Србије, а у другом делу српско прекодринско певање.
У петак и суботу, 18. и 19. маја у Културно-образовном центру одржане су радионице за младе фрулаше и дудучаре. Полазници радионица, њих седморо, имали су прилике да уче од Стефана Радовановића, једног од најбољих народних свирача у Србији.
Паралелно су одржане и радионице за српско традиционално певање са др Јеленом Јовановић, етномузикологом и чланицом групе ''Моба'' којима је присуствовало готово тридесет певача.
Радионице су организоване како би се што боље припремили млади чувари музичке трдиције за 48. ''Црноречје у песми и игри.''