Културно-образовни центар Бољевац отвара школу фруле за почетнике. Радионице ће водити Урош Милановић, фрулаш уз помоћ Љубице Радовић, етномузиколога.
Циљ радионица је очување традиционалне технике свирања на фрули, неговање инструменталне музике Црноречја, као и омасовљавање носилаца инструменталне праксе.
Курс је бесплатан, а пријављивање траје до 10. априла на телефон: 061/1869381
Промоција носача звука ''Ој, јабуко зеленико'' - радионице српског традиционалног певања и његови настављачи заказана је за петак, 28. март од 18 сати. О традиционалном певању и могућностима учења/преношења певачког искуства говориће др Јелена Јовановић, етномузиколог и др Ивана Медић, музиколог. Гости - певачи: Нина Милановић и Ања Ковачевић.
Мала сала КОЦ-а, улаз слободан
О начинима извођења епске поезије у народној пракси и перформативном карактеру епике, о реалацијама које иду од синкретичког израза до концепта епске поезије, о симболици гусала, о нивоима текста у архаичној и новијој историји епике, као и о епском певању уз гусле у традицији и савременом контексту говоре: др Данка Лајић Михајловић, етномузиколог и др Смиљана Ђорђевић Белић, фолклориста. Гост: гуслар Вељко Ђурановић.
Петак, 21. март, Светски дан поезије, у 18 сати, Мала сала КОЦ-а.
Већ четири године Културно-образовни центар Бољевац и КУД ''Бољевац'' реализују пројекат заштите и очувања српске песме Црноречја као битног елемента нематеријалног културног наслеђа овог краја.
Током претходна три месеца одржано је неколико практичних радионица за учење традиционалног певања, затим низ предавања и трибина на тему вокалне музичке традиције Црне Реке, те концерт младих певача. Поред овога, крајем новембра реализовано је и снимање тонских записа за штампање диска и фоноархив. Главни сарадници у реализацији пројекта су др Јелена Јовановић, етномузиколог, Зоран Јерковић, мајстор тона и дизајнер звука, затим стара женска певачка група из Звездана, Светлана Спајић, народни уметник, др Весна Карнин, етномузиколог, Љубица Радовић, етномузиколог.
Циклус радионица за српско традиционално певање Црноречја које се организују у оквиру пројекта ''Кликну вила из Ртањ планину'' успешно се реализује и током 2019. године.
Другог априлског викенда млади певачи и певачке групе радиће са др Јеленом Јовановић, етномузикологом и чланицом женске певачке група ''Моба'' из Београда.
Циљ Пројекта јесте очување српске вокалне традиције Црноречја у којој се битно огледају бројне специфичности локалног идентитета, али и подизање квалитета интерпретације традиционалних песама младих певача и певачких група.
Пројекат, већ неколико година, заједнички реализују Културно-образовни центар Бољевац и КУД ''Бољевац''.
У оквиру пројекта Музиколошког института САНУ - ''Музичко наслеђе Косова и Метохије'', у Културно-образовном центру Бољевац одржане су, током викенда, дводневне радионице са бољевачким певачким групама, на тему музичког наслеђа Косова и Метохије, с акцентом на вокалну традицију. Двадесетак певача, узраста од 10 до 30 година, присуствовало је предавањима и часовима певања које су држале др Јелена Јовановић и др Данка Лајић Михајловић, етномузиколози са Музиколошког института.